Piątek 19 Kwiecień 2024   Imieniny: Adolf, Leon, Tymon


MGOPS

Środowiskowe Ognisko TPD
Finał realizowanego projektu Szansa na aktywizację wśród mieszkańców gminy Kleczew

17.12.2013r. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kleczewie odbyło się uroczyste zakończenie projektu systemowego pn.”Szansa na aktywizację wśród mieszkańców gminy Kleczew”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
 Celem głównym projektu było zapewnienie kobietom i mężczyznom w wieku aktywności zawodowej, posiadającym status osoby bezrobotnej oraz korzystających z pomocy finansowej MGOPS reintegracji ze społeczeństwem i rynkiem pracy poprzez aktywizacje społeczno-zawodową.
Cel główny był realizowany przez cele szczegółowe:
-wzmocnienie wiary we własne siły odzyskaniu samodzielności społeczno-zawodowych,
-przełamanie stereotypu podziału na zawody męskie i żeńskie,
-wspieranie w wyjściu z trudnej sytuacji życiowej,
-poprawa statusu ekonomicznego,
-zagospodarowanie czasu wolnego,
-zwiększenie aktywności społecznej poprzez promocje aktywnego stylu życia,
-rozwijanie zainteresowań.
Grupą docelową w ramach kontraktów socjalnych było 30 osób (20 kobiety i 10 mężczyzn) w wieku od 19 do 50 roku życia zamieszkujących teren gminy Kleczew. Całkowity koszt projektu to kwota 313 658,00zł w tym wkład własny 32 295,80zł.
Grupa docelowa została wyłoniona przez pracowników socjalnych z własnych rejonów działania.  
 Działania podejmowane w projekcie odbywały się chronologicznie zgodnie z harmonogramem.
 MGOPS w Kleczewie przy realizacji projektu wykorzystywał instrumenty aktywizacji zawodowej, społecznej, edukacyjnej oraz działania o charakterze środowiskowym.
W części kontraktowej w ramach zadania Aktywna Integracja uczestnicy przeszli 3 etapowa aktywizację;
-społeczną-obejmowała szkolenie psychologiczne, szkolenia animatora czasu wolnego, warsztaty kreowania wizerunku
-edukacyjną-obejmująca warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego z elementami treningu rozwoju osobistego, ABC przedsiębiorczości, kurs komputerowy, kurs I pomocy przedmedycznej
-zawodową- kursy zawodowe
 Uczestnicy mieli możliwość podnieść swoje kwalifikacje, nabyć nowych umiejętności.  Zorganizowano kursy zawodowe takie jak: opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych z niepełnosprawnością intelektualną, operator koparko- ładowarki, operator wózków jezdniowych, obsługa kasy fiskalnej, prawo jazdy kat. B, prawo jazdy kat. C, kurs kosmetyczny, florystyczny, gastronomiczny- Kucharz z elementami przyjęć okolicznościowych.
Część uczestników jeszcze w trakcie kursów otrzymała propozycję pracy.
 Podczas zajęć beneficjenci zawsze mieli zapewniony posiłek oraz zwrot kosztów dojazdu na szkolenia. Ponadto beneficjenci otrzymali wsparcie finansowe w postaci zasiłków celowych.
Bardzo widoczne jest to, że grupa stała się zintegrowana, powstały nowe znajomości ale też przyjaźnie.
Potwierdzeniem ukończenia powyższych kursów są zaświadczenia, certyfikaty oraz świadectwa, które otrzymali kursanci.
17 grudnia 2013 roku zorganizowano Wigilię dla beneficjentów, którą sami mieli możliwość przygotować w ramach kończącego się kursu gastronomicznego.
 Ponadto następnym celem projektu była integracja grupy. Świetną okazją do tego był 4- dniowy wyjazd integracyjno- szkoleniowy do Karpacza. Inną formą nagrody za uczestnictwo w projekcie był wyjazd do teatru w Poznaniu na sztukę „Skrzypek na dachu”. W czasie wakacji zorganizowano wyjazd dla dzieci beneficjentów na baseny termalne w Uniejowie połączony z posiłkiem.
 Szczególne podziękowania w tym miejscu należą się władzom gminy tzn. Burmistrzowi Gminy i Miasta Kleczew Panu Markowi Wesołowskiemu m. in. za udostępnienie sali wykładowej, dzięki której mogły bez problemów odbywać się szkolenia.
Podziękowania na ręce Kierownik Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleczewie- Pani Elżbiety Pasterskiej za stworzenie możliwości aktywizacji dla mieszkańców gminy Kleczew, nadzorowanie przebiegu całości projektu i rozwiązywanie bieżących problemów uczestników, cierpliwość i wyrozumiałość. Podziękowania dla opiekunów grup pracowników socjalnych Pani Marii Kamińskiej, Pani Marii Kolasińskiej oraz Pani Beaty Łuczyńskiej za sprawną współpracę i dobrą organizację i planowanie działań z beneficjentami.
Podziękowania dla głównej księgowej Pani Katarzyny Hesen za sprawne rozliczanie finansowe spraw związanych z projektem.
Mamy nadzieję, że realizacja powyższego projektu będzie procentować zgodnie z mottem; „Człowiek- najlepsza inwestycja”. 

Koordynator Projektu
Ewa Przybylska

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Rodzina 500+
 
Urząd Pracy w Koninie
 
Urząd Gminy i Miasta Kleczew
 
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
 
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
 
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
 

  
Aktualności|Kontakt
  on line: 1 odwiedzin:
© Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. All Rights Reserved.